
O Jodze
Joga jest starożytnym, klasycznym systemem filozoficznym, wywodzącym się z Indii.
Słowo "joga" w sanskrycie oznacza m.in. łączenie, skupianie uwagi.
Patandżali - autor Jogasutr - jednego ze starożytnych tekstów o jodze pisze:
"yoga citta vrtti nirodhah"- co znaczy: "joga jest powstrzymywaniem poruszeń świadomości".
Innymi słowy, praktyka jogi powstrzymuje nieustanną gonitwę myśli i utrzymuje umysł w stanie koncentracji.
​
Praktyka zaczyna siÄ™ od przywrócenia równowagi na poziomach: fizycznym i fizjologicznym czyli od pracy z ciaÅ‚em i oddechem.
Na poziomie fizycznym jest to Å›wiadome uelastycznianie mięśni, stawów, Å›ciÄ™gien. Wzmacnianie ich za pomocÄ… praktyki asan (ustawieÅ„ ciaÅ‚a) i pranajamy (technik oddechowych).
Na poziomie fizjologicznym jest to Å›wiadome oddziaÅ‚ywanie na narzÄ…dy wewnÄ™trzne w taki sposób, aby poprawiać ich funkcjonowanie.
Podczas wykonywania asan i pranajam zaangażowany zostaje także umysÅ‚, co oznacza, że praca odbywa siÄ™ również na poziomie mentalnym.
Joga jest procesem odkrywania siebie - poznawaniem swoich możliwości, ograniczeń i pracą nad nimi.
Joga jest obecnie bardzo popularna. W ostatnich latach wyksztaÅ‚ciÅ‚o siÄ™ wiele szkóÅ‚, programów ćwiczeÅ„, czy też wydawnictw książkowych. PojawiÅ‚y siÄ™ nawet szkoÅ‚y jogi, w których trenerzy i nauczyciele realizujÄ… nowatorskie techniki jogi czy też wdrażajÄ… swoje wÅ‚asne, czÄ™sto ulepszone techniki jogi.
Jak wybrać konkretnÄ… odmianÄ™ jogi, którÄ… chciaÅ‚oby siÄ™ uprawiać? W naszym Yoga Studio łączymy kilka różnych rodzajów jogi, a także praktykÄ™ Qi Gong.
​
Hatha Joga
Nazwa Hatha wywodzi siÄ™ z sanskrytu i skÅ‚ada z dwóch sÅ‚ów: „ha”, czyli sÅ‚oÅ„ce oraz „tha”, czyli księżyc. Jogini owe sÅ‚oÅ„ce i księżyc porównujÄ… do dwóch nozdrzy, co ma przypominać o funkcji prawidÅ‚owego oddychania podczas ćwiczeÅ„ oraz symbolizować dynamiczne (sÅ‚oÅ„ce) i pasywne (księżyc) emocje, myÅ›li, odczucia i zachowania. W praktyce wiÄ™c Hatha Joga polega na odpowiednim balansowaniu oddechem w połączeniu z ruchem ciaÅ‚a i stanem umysÅ‚u. Przez to wÅ‚aÅ›nie Hatha Joga jest statyczna, asany wykonuje siÄ™ powoli i dokÅ‚adni kontroluje oddech.
​
Vinyasa Joga
Vinyasa natomiast oznacza dynamiczne, płynne przechodzenie z jednej pozycji do drugiej.
Nawet gdy zatrzymujemy się na kilka chwil, to nie zamieramy w bezruchu - porusza się nasza klatka piersiowa z oddechem, porusza się nasze ciało, gdy udoskonalamy i pogłębiamy asanę, przez naszą głowę przepływają myśli.
Vinyasa symbolizuje przepÅ‚yw energii w przyrodzie, w której nieustajÄ…co zachodzÄ… zmiany. Niektóre wielkie, inne prawie z niezauważalne: teraz jesteÅ›my w tym miejscu, ale za chwilÄ™ bÄ™dziemy gdzie indziej. W czasie jogi uczymy siÄ™, by te przejÅ›cia byÅ‚y uważne, Å›wiadome.
Ruch staramy się zharmonizować z oddechem.
Cały czas pamiętamy też o intencji, w jakiej praktykujemy - wybieramy ją sobie na początku zajęć.
-
Na poziomie fizycznym Vinyasa wzmacnia i rozciąga mięśnie. Poprawia przemianę materii, rozgrzewa i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.
-
Na poziomie psychicznym daje wewnÄ™trznÄ… równowagÄ™, lekkość i energiÄ™.
DziÄ™ki niej lepiej rozumiemy i Å‚atwiej akceptujemy zmiany, które czekajÄ… na nas także, gdy już zejdziemy z maty.
​
Yin Joga
Yin joga – spokojna, pasywna odmiana jogi koncentrujÄ…ca siÄ™ na pracy z powiÄ™ziÄ….
Yin joga narodziÅ‚a siÄ™ w latach 70-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. TwórcÄ… tej metody jest Paulie Zink nauczyciel jogi i mistrz sztuk walki. Pierwotnie byÅ‚a nazwana jogÄ… taoistycznÄ…, gdyż jest inspirowana starożytnÄ… medycynÄ… chiÅ„skÄ… (tao yin), Kung Fu i oczywiÅ›cie jogÄ… klasycznÄ…. Do dalszego rozwoju taoistycznej jogi oraz jej obecnej nazwy – yin joga – przyczynili siÄ™ Paul Grilley – anatom i nauczyciel jogi, a także Sarah Powers, nauczycielka jogi, psycholożka, łączÄ…ca jogÄ™ yin z przejÅ›ciami yang z Ashtanga i Iyengar jogi, a także z psychologiÄ… duchowÄ… i uważnoÅ›ciÄ… buddyjskÄ….
Yin joga ma na celu zwiÄ™kszenie zakresu ruchu w stawach. W odróżnieniu od yang jogi (jogi mięśniowej np. Ashtangi, vinyasy czy Iyengara), w praktyce Yin jogi staramy siÄ™ zminimalizować pracÄ™ mięśni, żeby dotrzeć do tkanki łącznej – gÅ‚ównie powiÄ™zi. Nie oznacza to jednak, że w innych stylach jogi powiÄ™zi nie ćwiczymy, wrÄ™cz przeciwnie, każda forma ruchu wpÅ‚ywa również na powięź, ale yin joga stwarza specyficzne warunki do bezpiecznej i głębokiej pracy.
​
Qi Gong
Qi Gong (wymowa: czi-gung) jest zestawem ćwiczeÅ„ zdrowotnych starożytnych Chin. Qigong skÅ‚ada siÄ™ z dwóch sÅ‚ów: Qi, czyli życiowa energia, oraz Gong, czyli perfekcyjne opanowanie czegoÅ›, lub praca nad czymÅ›. Oznacza to mniej wiÄ™cej "perfekcyjne opanowanie sztuki kontroli energii życiowej". Technika skÅ‚ada siÄ™ z odpowiedniej postawy, skupienia umysÅ‚u oraz odpowiedniego oddechu. Może być stosowana w celach medycznych, medytacyjnych oraz jako sztuka walki. Obecnie ćwiczenia Qigong uprawia siÄ™ najczęściej z myÅ›lÄ… o korzyÅ›ciach zdrowotnych. StanowiÄ… one nie tylko formÄ™ profilaktyki, pomocnÄ… w utrzymaniu dobrego samopoczucia i siÅ‚ żywotnych, ale także Å›rodek terapii w wielu schorzeniach. Wykorzystuje siÄ™ zarówno ćwiczenia tradycyjne, jak i opracowane na ich bazie metody nowoczesne. Szerokie zastosowanie majÄ… ćwiczenia zdrowotne rozwiniÄ™te w krÄ™gach medycznych, zwiÄ…zane z teoriami tradycyjnej chiÅ„skiej medycyny.
​