O Jodze

Joga jest starożytnym, klasycznym systemem filozoficznym, wywodzącym się z Indii.

Słowo "joga" w sanskrycie oznacza m.in. łączenie, skupianie uwagi.

Patandżali - autor Jogasutr - jednego ze starożytnych tekstów o jodze pisze:

"yoga citta vrtti nirodhah"- co znaczy: "joga jest powstrzymywaniem poruszeń świadomości".

Innymi słowy, praktyka jogi powstrzymuje nieustanną gonitwę myśli i utrzymuje umysł w stanie koncentracji.

Praktyka zaczyna się od przywrócenia równowagi na poziomach: fizycznym i fizjologicznym czyli od pracy z ciałem i oddechem.

Na poziomie fizycznym jest to świadome uelastycznianie mięśni, stawów, ścięgien. Wzmacnianie ich za pomocą praktyki asan (ustawień ciała)  i pranajamy (technik oddechowych).

Na poziomie fizjologicznym jest to świadome oddziaływanie na narządy wewnętrzne w taki sposób, aby poprawiać ich funkcjonowanie.

Podczas wykonywania asan i pranajam zaangażowany zostaje także umysł, co oznacza, że praca odbywa się również na poziomie mentalnym.

Joga jest procesem odkrywania siebie - poznawaniem swoich możliwości, ograniczeń i pracą nad nimi.

 

Joga jest obecnie bardzo popularna. W ostatnich latach wykształciło się wiele szkół, programów ćwiczeń, czy też wydawnictw książkowych. Pojawiły się nawet szkoły jogi, w których trenerzy i nauczyciele realizują nowatorskie techniki jogi czy też wdrażają swoje własne, często ulepszone techniki jogi.

Jak wybrać konkretną odmianę jogi, którą chciałoby się uprawiać? W naszym Yoga Studio łączymy kilka różnych rodzajów jogi, a także praktykę Qi Gong. 

Hatha Joga

Nazwa Hatha wywodzi się z sanskrytu i składa z dwóch słów: „ha”, czyli słońce oraz „tha”, czyli księżyc. Jogini owe słońce i księżyc porównują do dwóch nozdrzy, co ma przypominać o funkcji prawidłowego oddychania podczas ćwiczeń oraz symbolizować dynamiczne (słońce) i pasywne  (księżyc) emocje, myśli, odczucia i zachowania. W praktyce więc Hatha Joga polega na odpowiednim balansowaniu oddechem w połączeniu z ruchem ciała i stanem umysłu. Przez to właśnie Hatha Joga jest statyczna, asany wykonuje się powoli i dokładni kontroluje oddech.

Vinyasa Joga

Vinyasa natomiast oznacza dynamiczne, płynne przechodzenie  z jednej pozycji do drugiej.
Nawet gdy zatrzymujemy się na kilka chwil, to nie zamieramy w bezruchu - porusza się nasza klatka piersiowa z oddechem, porusza się nasze ciało, gdy udoskonalamy i pogłębiamy asanę, przez naszą głowę przepływają myśli.

Vinyasa symbolizuje przepływ energii w przyrodzie, w której nieustająco zachodzą zmiany. Niektóre wielkie, inne prawie z niezauważalne: teraz jesteśmy w tym miejscu, ale za chwilę będziemy gdzie indziej. W czasie jogi uczymy się, by te przejścia były uważne, świadome.
Ruch staramy się zharmonizować z oddechem.
Cały czas pamiętamy też o intencji, w jakiej praktykujemy - wybieramy ją sobie na początku zajęć.

  • Na poziomie fizycznym Vinyasa wzmacnia i rozciąga mięśnie. Poprawia przemianę materii, rozgrzewa i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.

  • Na poziomie psychicznym daje wewnętrzną równowagę, lekkość i energię.

Dzięki niej lepiej rozumiemy i łatwiej akceptujemy zmiany, które czekają na nas także, gdy już zejdziemy z maty.

Yin Joga

Yin joga – spokojna, pasywna odmiana jogi koncentrująca się na pracy z powięzią. 

Yin joga narodziła się w latach 70-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Twórcą tej metody jest Paulie Zink nauczyciel jogi i mistrz sztuk walki. Pierwotnie była nazwana jogą taoistyczną, gdyż jest inspirowana starożytną medycyną chińską (tao yin), Kung Fu i oczywiście jogą klasyczną. Do dalszego rozwoju taoistycznej jogi oraz jej obecnej nazwy – yin joga – przyczynili się Paul Grilley – anatom i nauczyciel jogi, a także Sarah Powers, nauczycielka jogi, psycholożka, łącząca jogę yin z przejściami yang z Ashtanga i Iyengar jogi, a także  z psychologią duchową i uważnością buddyjską.

Yin joga ma na celu zwiększenie zakresu ruchu w stawach. W odróżnieniu od yang jogi (jogi mięśniowej np. Ashtangi, vinyasy czy Iyengara), w praktyce Yin jogi staramy się zminimalizować pracę mięśni, żeby dotrzeć do tkanki łącznej – głównie powięzi. Nie oznacza to jednak, że w innych stylach jogi powięzi nie ćwiczymy, wręcz przeciwnie, każda forma ruchu wpływa również na powięź, ale yin joga stwarza specyficzne warunki do bezpiecznej i głębokiej pracy.

Qi Gong

Qi Gong (wymowa: czi-gung) jest zestawem ćwiczeń zdrowotnych starożytnych Chin. Qigong składa się z dwóch słów: Qi, czyli życiowa energia, oraz Gong, czyli perfekcyjne opanowanie czegoś, lub praca nad czymś.  Oznacza to mniej więcej "perfekcyjne opanowanie sztuki kontroli energii życiowej". Technika składa się z odpowiedniej postawy, skupienia umysłu oraz odpowiedniego oddechu. Może być stosowana w celach medycznych, medytacyjnych oraz jako sztuka walki. Obecnie ćwiczenia Qigong uprawia się najczęściej z myślą o korzyściach zdrowotnych. Stanowią one nie tylko formę profilaktyki, pomocną w utrzymaniu dobrego samopoczucia i sił żywotnych, ale także środek terapii w wielu schorzeniach. Wykorzystuje się zarówno ćwiczenia tradycyjne, jak i opracowane na ich bazie metody nowoczesne. Szerokie zastosowanie mają ćwiczenia zdrowotne rozwinięte w kręgach medycznych,  związane z teoriami tradycyjnej chińskiej medycyny. 

 
 

KONTAKT

YOGA STUDIO
ul. Kochanowskiego 30
33-300 Nowy Sącz
tel. 664 234 224

Success! Message received.